Tarihteki ilk Defileler

0

İlk defile yapan kişi ünlü moda tasarımcısı Charles Frederick Worth. 1858’de Paris’te kurulan moda salonu kısa süre sonra Avrupa kraliyet ailesine defileler yaptı.
Müşterilerine giysilerini tanıtmak için canlı modeller kullanan ilk kişi oldu;
Charles Frederick Worth Kendi Atölyesinde zengin müşterilere kıyafet göstermek için ekspozisyonlar düzenledi. Günümüzün bilinen ilk defileleri oldu.
Müşteriler oturuyordu ve modeller üzerlerindeki kıyafetleri tüm açılardan gösteriyordu.
19. yüzyılın sonunda- 20. yüzyılın başında, bu organizasyonlar yayıldı ve tüm ünlü moda evlerinde yapılmaya başlandı. 1905 yılında, moda tasarımcı Lucille Glyn, sahne ve müzik eşliğinde Londra’da ilk defileyi düzenledi. Yirminci yüzyılın başında, moda endüstrisinin gelişmesi sebebinde giyim ve aksesuar üreticileri derneklerde birleşmeye başladı ve koleksiyonlarını sergilenmek için fuar yapmaya başladılar.
Fuardaki İzleyiciler, canlı modeller ile defileleri çok beğendi.
Defileler çok popüler oldu ve müşterilere kıyafetleri daha iyi tanıtmak için podyumların kurmak gerekli hale geldi. Uzun süre defileler sadece kadınlar için yapıldı. Erkekler için ilk defile Temmuz 1952’de, Brioni Moda Evi tarafından Floransa’da düzenlendi. Defileler moda dünyasının ayrılmaz bir parçası haline geldi ve hala çok popülerler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.