Kozanın İlmekleri Defilesi

Kozanın ilmekleri projesinde Çukurova’nın sarı pamuğu Adana Valiliği Ankara Tasarımcılar Modacılar Derneği ve Bossa işbirliğiyle Burçin ÖZDEMİR tarafından hazırlanan özel koleksiyon Joker Ajans tarafından düzenlenen defile organizasyonu ile tanıtıldı.
Defileye Sn Vali Süleyman ELBAN,, Adana Millet Vekili Jülide SARIEROĞLU, Vali Yardımcısı Huriye Küpelikan YÜREĞİR. Belediye Başkanı Fatih Mehmet KOCA İspir Ticaret il Müdürü Adnan EKİZ, Kadın Kooperatifleri Birlik Başkanı Zeynep KIRILMIŞ, Bossa Ar-Ge Ekibi, Doğu Akdeniz Tarımsal İl Araştırma Müdürü ve şehrin önde gelenleri katıldı.

 

 

 

Açılışta konuşan Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, “Tekstil üretiminde kullanılan boya sebebiyle organik hammadde kullanımı ile organik ürün elde edilememektedir. Kumaş üretim proseslerinde 1 ton tekstil kumaşı renklendirmek için 230 metre küpe kadar su kullanılmaktadır. Pamuk ve iplik üretiminde doğal renkli life sahip pamuklardan kumaş üretiminde bu su kullanılmamaktadır. Dolayısıyla, bu kumaşlarda kimyasal boya olmadığı için atık su da olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Yoruma kapalı.